Hızırbey

Hızırbey Haber Portalı

05:51, 25 Mayıs 2024 Cumartesi

DİN NASİHATTİR

Tabiî ki her halükarda en eftal olanı fiili olandır. Çünkü söz ve amel birleşmiş nasihati yapan insanlara tavsiye ettiklerini bizzat yaşamaktadır.

HİLYE-İ SEÂDET 2

Peygamber Efendimizin (sav) görünüşünün anlatılmasına Hilye-i Seâdet denir.

HİLYE-İ SEÂDET

Peygamber Efendimizin Sallallahu aleyhi ve sellem görünüşü veya O'nun görünen bütün uzuvlarının şeklini, sıfatlarını, isimlerini ve güzel huylarını anlatan yazılar.

ISKAT VE DEVİR

"Gönül sarayından Allah'tan (c.c) gayrı ne varsa hepsini çıkar.Zira hane mamur olmadan Allah (c.c) Kalb sarayına teşrif etmez."

VEDA HUTBESİ ŞERHİ

Veda Hutbesi Hz. Peygamberin (sav) 114 bini bulan hacıya hitaben irad ettiği hutbe'dir.

MEVLÜD VE TAZİYE

Bu vazifenin kabristanda veya cenaze evinin önünde yapılması, Bidat’tır. Bu sebeple de oralarda yapılması mekruh görülmektedir

CENAZELERİN KABİRLERİNE KONULMASI

Cenaze kabre götürülüp omuzlardan indirilince, bir engel olmadığı zaman cemaat oturur. Bundan önce oturmaları mekruh olduğu gibi, bundan sonra ayakta durmaları da mekruhtur.

CENAZE NAMAZI VE DEFİN

Ölen bir Müslümanı yıkamak, kefenlemek, onun için namaz kılıp dua etmek ve bir kabre gömmek Müslümanlar için Farz-ı kifâyedir.

SEKERÂT-ÜL-MEVT- CENAZE VE DEFİN:

Gömülmemiş ve gömülmeye hazırlanmış insan ölüsü. Ölüyü gömmek için yapılan tören ve işlemler. İslâm bu tören ve işlemler ile ilgili olarak bazı emir ve nehiyler getirmiştir.

BİR SAATİNİZ KALDI

Doktor hap kutularını uzun, uzun inceledikten sonra, bir delikanlıya, bir de kutulara baktı. Ardından kafasını sağa sola sallayıp yüzünü buruşturarak: -Hımm! Yazık, çok yazık!

EĞER

EĞER. Doğru olan sözlerinin hilekârlar tarafından, ahmakları oyalayacak bir tuzak haline getirilmesine tahammül edebilirsen

SUAL: BORÇTAN VE FAKİRLİKTEN KURTULMAK İÇİN BİR DUA VAR MIDIR?

Şu duayı okuyan fakirlikten kurtulur demek, o dua kabul olmuşsa, ona bir çalışma kapısı açılır veya ummadığı yerden rızka kavuşur demektir.

NECÂTÜ'L-MELHÛF

Gam ve kederi gideren, rahat ve ferahlık içinde yaşamayı, dünya ve ahirette selâmet ve huzura kavuşmayı kolaylaştıran sebepleri beyân eder.

EBU ZERR (R.A)'DEN RİVAYETLE HZ. PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) ŞÖYLE BUYURMUŞTUR

"Allah-u Teala Kutsi Hadiste buyurdu ki: "Ey Kullarım! Ben zulmü kendime nasıl haram kıldım ise onu sizin aranızda da haram kıldım. Buna göre sakın birbirinize zulmetmeyiniz."

MÜRŞİD İMANA NASIL KEFİL OLUR

Hepimiz inanıyoruz ki, sonumuzun ne olacağını ancak Allah’u Teâlâ bilir.Hüküm O’nun elindedir. Cennet ve cehennem O’nun emrindedir.

TEVEKKÜL VE TEVESSÜL

Allah’u Teâlâ’ya tevekkül ettim diyen kimsenin; Cenâb-ı Hakk’ın, kendisi hakkındaki muamelesine, yani takdir ettiği şeylere, başına gelen sıkıntı ve musibetlere de razı olması lâzımdır. Aksi takdirde, yalan söylemiş olur.

ŞEVKAT TOKADI

“Mümin kul hasta olunca yahut sefere çıkınca, Allah’u Teâlâ (c.c) ona, sıhhatli, ya da mukim iken olan amellerinin misli kadar sevap yazmayı meleklerine emreder.”

SEFERİLİK

Bir fıkıh terimi olarak yolculuk, "belirli bir mesafeye gitmektir. Âlimlerimiz seferilik mesafesini 90 k.m olarak kabul eder.

İSLAMA DAVET

«Ya Rabbi bana kendi sevgini, sevdiklerinin sevgisini ve beni senin sevgine. Yaklaştıracakların sevgisini ihsan eyle ve kendi sevgini bana, hararetten, susuzluktan yananların soğuk suya kavuşmasını istemelerinden sevgili kıl.» Hadis-i şerif

İNSAN VE NEFS

Hemneşini Salihan Salih şevet, Hemneşini fasikan fasık şevet.

HASED ATEŞI

Hasetçi, törpüyü yalayan kedi gibi kendi kanını içtiğinin farkında bile olamaz.

Toplam: 165 |  Gösterilen: 1 - 21 1 2 3 4 5 6 7 8 >>>

dosyayi aamadim